Léčivá bylinka se hojně využívá k přípravě čajů, nálevů i výrobě kosmetických přípravků. Přidat ji ale můžete i do zeleninového salátu. Obsahuje spoustu cenných látek, které mají na naše tělo přímo blahodárný vliv.
Místo výskytu a ideální doba sběru
Květina s bílými okvětními plátky a žlutým středem kvete téměř po celý rok. Nejvíce jich najdete na loukách, okrajích cest, na mezích a v zahrádkách. Ideální čas ke sběru květů i listů sedmikrásky je od dubna do konce srpna.
Sedmikráska obsahuje:
- saponiny
- triterpensaponiny
- třísloviny
- hořčiny
- pyskyřice
- flavonoidy
- organické kyseliny
- inulin
- minerály
- vitamin C
- éterické oleje
Účinky sedmikrásky
Čaj z květů sedmikrásky působí močopudně, podporuje pocení, zlepšuje proces látkové výměny a má čistící účinky. Pomáhá při artritidě, dně, akné a dalších problémech s pokožkou. Sedmikráska také léčí záněty krku, dýchacích cest i dásní, snižuje horečku a doporučuje se k léčbě onemocnění žlučníku. Použít ji můžete i při bolestech zubů, kašli, zahlenění, nechutenství a poruchách trávení.
Při zevním používání sedmikráskový odvar zklidňuje vyrážky, kožní záněty, ekzémy, akné, vředy, místa po bodnutí hmyzem a drobné rány.
Recepty ze sedmikrásky
Čisticí voda
Smíchejte 1 – 2 lžíce květů sedmikrásky s okvětními plátky růží a v případě potřeby i dalšími bylinkami. Zalijte horkou vodou a nechte louhovat tak dlouho, dokud nálev nevychladne. Bylinný odvar naneste na pleťový tampónek a použijte k čištění pokožky.
Obklad ze sedmikrásky
Čtyři lžíce čerstvých květů sedmikrásky smíchejte s ¼ litrem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Hotový odvar můžete přikládat na rány, odřeniny, opařeniny i omrzliny. Pomáhá ale i v případě bolavých kloubů a svalů.
Čaj
Jednu lžičku čerstvých květů zalijte ¼ litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a několikrát denně popíjejte. Čaj, který zmírňuje kašel a čistí organismus, můžete před vypitím ještě osladit medem.